26th Hong Kong Film Awards
Vesa Jalkanen, To, 08/02/2007 - 00:00

Ennakkokatsaus
Vuosittainen Hong Kong Film Awards järjestettiin 26. kerran Hongkongissa sunnuntaina 15. huhtikuuta, jolloin palkittiin jälleen kuluneen vuoden parhaita kiinalaisia elokuvia.

Ehdokkaat
Paras elokuva

Voittaja 

- After This Our Exile

Ehdokkaat

- After This Our Exile
- Curse of the Golden Flower
- Election 2
- Exiled
- Fearless

Paras aasialainen elokuva

Voittaja 

?

Ehdokkaat

- Crazy Stone (Kiina)
- Death Note (Japani)
- The Host (Korea)
- Riding Alone for Thousands of Miles (Kiina)
- Still Life (Kiina)

Paras ohjaaja

Voittaja

- Patrick Tam Ka-Ming (After This Our Exile)

Ehdokkaat

- Jacob Cheung Chi-Leung (Battle of Wits)
- Johnnie To Kei-Fung (Election 2)
- Johnnie To Kei-Fung (Exiled)
- Zhang Yimou (Curse of the Golden Flower)

Paras näyttelijä

Voittaja 

- Lau Ching-Wan (My Name is Fame)

Ehdokkaat

- Aaron Kwok Fu-Sing (After This Our Exile)
- Tony Leung Chiu-Wai (Confession of Pain)
- Chow Yun-Fat (Curse of the Golden Flower)
- Jet Li (Fearless)

Paras näyttelijätär

Voittaja 

- Gong Li (Curse of the Golden Flower)

Ehdokkaat

- Rene Liu (Happy Birthday)
- Isabella Leong (Isabella)
- Teresa Mo Sun-Kwan (Men Suddenly in Black 2)
- Angelica Lee Sum-Kit (Re-cycle)

Paras sivuosan näyttelijä

Voittaja 

- Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)

Ehdokkaat

- Jay Chou (Curse of the Golden Flower)
- Liu Ye (Curse of the Golden Flower)
- Nick Cheung Ka-Fai (Election 2)
- Simon Yam Tat-Wah (Election 2)

Paras sivuosan näyttelijätär

Voittaja

- Zhou Xun (The Banquet)

Ehdokkaat

- Kelly Lin (After This Our Exile)
- Isabella Leong (Diary)
- Crystal Tin Yui-Lei (My Mother is a Belly Dancer)
- Candy Yu On-On (My Name is Fame)

Paras käsikirjoitus

Voittaja

- Patrick Tam Ka-Ming, Tian Kai-Leong (After This Our Exile)

Ehdokkaat

- Alan Mak Siu-Fai, Felix Chong Man-Keung (Confession of Pain)
- Yau Nai-Hoi, Yip Tin-Shing (Election 2)
- Sylvia Chang, Mathias Woo, Theresa Tang (Happy Birthday)
- James Yuen Sai-Sang, Jessica Fong, Lo Yiu-Fai (My Name is Fame)

Paras uusi ohjaaja

Voittaja

- Daniel Wu (The Heavenly Kings)

Ehdokkaat

- Law Wing-Cheong (2 Become 1)
- Patrick Kong (Marriage with a Fool)

Paras tulokas

Voittaja

- Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)

Ehdokkaat

- Pei Pei (Dog Bite Dog)
- Betty Sun Li (Fearless)
- Huo Siyan (My Name is Fame)
- Matthew Medvedev (Rob-B-Hood)

Paras kuvaus

Voittaja

- Andrew Lau Wai-Keung, Lai Yiu-Fai (Confession of Pain)

Ehdokkaat

- Mark Lee Ping-Ban (After This Our Exile)
- Zhao Xiaoding (Curse of the Golden Flower)
- Cheng Siu-Keung (Exiled)
- Charlie Lam (Isabella)

Paras leikkaus

Voittaja

- Kong Chi-Leung (Battle of Wits)

Ehdokkaat

- Patrick Tam Ka-Ming (After This Our Exile)
- Cheung Wai-Chiu (Confession of Pain)
- David Richardson (Exiled)
- Virginia Katz, Richard Learoyd (Fearless)

Paras alkuperäismusiikki

Voittaja

- Peter Kam Pui-Tat (Isabella)

Ehdokkaat

- Tan Dun (The Banquet)
- Kenji Kawai (Battle of Wits)
- Chan Kwong-Wing (Confession of Pain)
- Shigeru Umebayashi (Curse of the Golden Flower)

Paras lavastus

Voittaja

- Huo Tingxiao (Curse of the Golden Flower)

Ehdokkaat

- Patrick Tam Ka-Ming (After This Our Exile)
- Timmy Yip (The Banquet)
- Man Lim-Chung (Confession of Pain)
- Man Lim-Chung (Isabella)

Paras puvustus / meikkaus

Voittaja

- Hai Chung-Man (Curse of the Golden Flower)

Ehdokkaat

- Timmy Yip (The Banquet)
- Tong Huamiao (Battle of Wits)
- Man Lim-Chung (Confession of Pain)
- Stephanie Wong (Isabella)

Paras toiminnan ohjaus

Voittaja

- Yuen Woo-Ping (Fearless)

Ehdokkaat

- Stephen Tung Wai (Battle of Wits)
- Ching Siu-Tung (Curse of the Golden Flower)
- Donnie Yen Ji-Dan (Dragon Tiger Gate)
- Jackie Chan, Li Chung-Chi, Jackie Chan Stunt Team (Rob-B-Hood)

Paras alkuperäinen laulu

Voittaja

- "The Chrysthanthemum Terrace" (from The Banquet)
Composer: Jay Chou
Lyrics: Fang Wenshan
Performer: Jay Chou

Ehdokkaat

- "I Repay Love With All I Have" (from The Banquet)
Composer: Tan Dun
Lyrics: Fan Xueyi
Performer: Zhang Liangying
- "Huo Yuanjia" (from Fearless)
Composer: Jay Chou
Lyrics: Fang Wenshan
Performer: Jay Chou
- "Adam's Choice" (from The Heavenly Kings)
Composer: Dai Fei
Lyrics: Lee Juen-Yat
Performer: Alive
- "Happy Birthday" (from Happy Birthday)
Composer: Chan Fai-Young
Lyrics: Lam Jik
Performer: Rene Liu

Paras äänitys

Voittaja

- Nakom Kositpaisal (Re-cycle)

Ehdokkaat

- Wang Danrong (The Banquet)
- Steve Burgess, Ho Wai (Battle of Wits)
- Tao Jing, Roger Savage (Curse of the Golden Flower)
- Richard E. Yawn (Fearless)

Parhaat visuaaliset efektit

Voittaja 

- Ng Yuen-Fai, Chas Chau Chi-Shing, Emil Yee Kwok-Leung, Alex Lim Hung-Fung (Re-cycle)

Ehdokkaat

- Jiang Yanming (The Banquet)
- Chang Yiu-Ming, Victor Wong Hon-Tat, Eddy Wong Won-Hini (Battle of Wits)
- Angela Barson, Frankie Chung Chi-Hung, John Leonti, Shi Zhuohua (Curse of the Golden Flower)
- Koan Hui (Dragon Tiger Gate)

Palkinto elämänuran saavutuksista

- Sir Run Run Shaw

Palkinto ammattimaisesta hengestä

- Man Yuen-Ling

Kuvagalleria: 

Lisää uusi kommentti



Copyright © FilmiFIN 2004 - 2016