Ingmar Bergman on kuollut
Jari Tomppo, Ma, 30/07/2007 - 12:26

Ruotsalainen ohjaajamestari Ingmar Bergman menehtyi tänään kotonaan Fårössä, Ruotsissa. Bergman oli syntynyt 14.7.1918, hän oli kuollessaan 89-vuotias.

Ingmar Bergmania voidaan hyvällä syyllä pitää kautta aikojen merkittävimpänä ruotsalaisena elokuvaohjaajana. Hän ohjasi uransa aikana viitisenkymmentä elokuvaa. Hänen kuuluisimpia elokuviaan ovat Fanny ja Alexander (1982), Seitsemäs sinetti (1957) ja Mansikkapaikka (1957). Bergman sai elokuvistaan yhteensä yhdeksän henkilökohtaista Oscar-ehdokkuutta, mutta kyseistä palkintoa hän ei koskaan voittanut. Sen sijaan hänen elokuvansa keräsivät runsaasti tunnustusta ja palkintoja eri puolilla maailmaa muissa yhteyksissä.

Fanny ja Alexander palkittiin parhaan ei-englanninkielisen elokuvan Oscarilla, minkä lisäksi se voitti Oscarit parhaasta kuvauksesta, lavastuksesta ja pukusuunnittelusta.

Lähde: 
Kuvagalleria: 


Copyright © FilmiFIN 2004 - 2016